Radionica "Karantenske bolesti i štetnici" u Hrvatskom šumarskom institutu

Dana 20. travnja 2010. u Hrvatskom šumarskom institutu u Jastrebarskom održana je radionica za šumarske inspektore pod nazivom «Karantenske bolesti i štetnici», prva iz programa Izvještajno prognoznih poslova u šumarstvu za 2010. godinu.
Dana 20. travnja 2010. u Hrvatskom šumarskom institutu u Jastrebarskom održana je radionica za šumarske inspektore pod nazivom «Karantenske bolesti i štetnici», prva iz programa Izvještajno prognoznih poslova u šumarstvu za 2010. godinu.

Na radionici je sudjelovalo  19 šumarskih inspektora s područja cijele Hrvatske. Načelnik Sektora šumarske inspekcije MRRŠVG Davor Prnjak upoznao je šumarske inspektore s djelatnicima Zavoda za zaštitu šuma i lovno gospodarenje i najavio predavanja. Predstojnik Zavoda dr. sc. Milan Pernek održao je uvodno predavanje o karantenskim organizmima, programima posebnih nadzora i zakonskim propisima vezanim za karantenske organizme.

Nakon uvodnog predavanja održana su predavanja o pojedinim štetnim organizmima. Dr.sc. Milan Pernek predstavio je štetnika azijsku strizibubu (Anoplophora chinensis), dr.sc. Sanja Novak Agbaba upoznala je inspektore s gljivom Gibberella circinata uzročnikom smolastog raka kore borova, dr. sc. Dinka Matošević prikazala je štetnika na pitomom kestenu - osu šiškaricu (Dryocosmus kuriphilus) te Nikola Lacković, dipl. ing. šum. prikazao je borovu nematodu (Bursaphelenchus xylophilus). Kroz predavanja šumarski inspektori su upoznati s područjem rasprostranjenosti karantenskih bolesti i štetnika, njihovom biologijom, simptomima važnim za njihovo prepoznavanje na terenu, načinom vizualnih pregleda, načinom sakupljanja uzoraka i slanja uzoraka u laboratorij Hrvatskog šumarskog instituta.

Šumarski inspektori upoznati su s obavezom provođenja posebnog nadzora u šumskim sastojinama, kulturama i rasadnicima, radi utvrđivanja eventualne prisutnosti i sprječavanja unošenja i širenja uzročnika bolesti i štetnika te sprječavanja širenja i određivanja rasprostranjenja već prisutnih karantenskih štetnih organizama.

Posebni nadzor započet će u svibnju i trajati do kraja studenog. Program će provoditi šumarska inspekcija u suradnji s djelatnicima Zavoda za zaštitu šuma i lovno gospodarenje Hrvatskog šumarskog instituta.

Na kraju radionice šumarski inspektori prvo su obišli fitopatološki i entomološki laboratorij, gdje su upoznati s obradom i analizom uzoraka biljnog materijala i štetnika a zatim su obišli i ostale laboratorije Hrvatskog šumarskog instituta.

Ova radionica predstavlja početak aktivne suradnje šumarskih inspektora i djelatnika Zavoda za zaštitu šuma i lovno gospodarenje HŠI važne za kvalitetno provođenje programa posebnog nadzora biljaka domaćina karantenskih bolesti i štetnika i Zakona o biljnom zdravstvu.

Podijeli članak

Facebook